לנטרל את הותמ"ל,לעצור את המחדל

פתגם אינדיאני עתיק אומר "הצפרדע לא שותה עד כלות את השלולית שבה היא חיה". נראה שהותמ"ל (ועדה ארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור) בשליחות הממשלה לא הבינה את מוסר ההשכל מפתגם זה. אז למתקשים נסביר בפשטות-המדינה לא יכולה לחסל את היישובים החקלאיים והשטחים הפתוחים הסמוכים לערים בתירוץ של מציאת פתרון מהיר לבעיית הדיור.

מצוקת מחירי הדיור והצורך לבנייה מסיבית של דירות היא צורך לאומי שנובע ממחדלי תכנון ובנייה של שנים. אבל לא מתקנים עוול בעשיית עוול נוסף.

המגמה של הותמ"ל להפקעה שרירותית של שטחים חקלאיים מהיישובים הכפריים הסמוכים לערים כדוגמת סירקין-פתח תקווה וצופית-כפר סבא, מהווה פתרון מהיר לטווח הקצר ובכייה לדורות לטווח הארוך.

השטחים החקלאיים הירוקים משמשים לפרנסת החקלאים, לבטחון תזונתי עצמאי למשק המדינה ולטובת תושבי הערים הסמוכות כמרחבי טיול ונוף כך שכולם מרוויחים ממצב זה.

גם לערים וגם ליישובי המועצה יש זהות אינטרסים לנטרל את הותמ"ל מכיוון שהבנייה הבלתי מרוסנת ללא הכנת תשתיות תחבורה, אנרגיה ומבני ציבור תבוא על חשבון איכות חיי התושבים כולם ללא יוצא מהכלל.

בהליך תקין תכניות הבנייה עוברות דרך ארוכה של בקרה על ידי מנגנונים מקצועיים תוך בדיקת חלופות מתאימות ותוך הליך שקוף של שמיעת התנגדויות ואפשרויות שונות. בהליך הותמ"ל כל זה נזרק לפח!!!

הותמ"ל עצמה מורכבת מנציגי ממשלה אשר עוקפים את כל מנגנוני הבקרה ותוכניות המתאר התקפות, תוך שמיעה מינורית של ההתנגדויות ופסילתן על הסף על ידי אדם אחד הממונה גם הוא על ידי הותמ"ל!

בשורה התחתונה כ 100,000 דונם הופרעו על ידי הותמ"ל (60,000 מתוכם שטחים חקלאיים שהגידולים עליהם כבר נעקרו) ואף לא דירה אחת נבנתה!

אז מה עושים?-קודם כל חייבים להבין שלמערכה כזו (וזו אכן מלחמה על הבית) נגד מנגנון דורסני שכזה חייבים לצאת מאוחדים-
1.איחוד ושיתוף כל יישובי המועצה (הבעייה תגיע בסוף לכולם).
2.איחוד בין כל המועצות האיזוריות.
3.איחוד עם הערים השכנות.
המטרה-ריסון ונטרול הותמ"ל שלהזכירכם מדובר במינוי זמני שהממשלה מנסה להאריכו בעוד שנה.
איך?-
1.הקמת מטה מאבק משותף רחב ככל האפשר שימקסם את המשאבים הכלכליים.
2.יצירת לחץ תקשורתי וציבורי על מקבלי ההחלטות.
3.הצעת פתרונות חלופיים לבעיית הדיור כגון מיצוי שטחים פנויים בערים,פרוייקטים של התחדשות עירונית והפקעת שטחים חקלאיים בהיקף קטן ככל האפשר מבלי לפגוע בצביון היישובים ושמירה על זהותם הכפרית!

בואו נזכור כולנו-כל ראש מועצה או ראש עיר שיהיה המקושר והמוכשר ביותר לא יוכל לעצור לבדו את דורסנות הותמ"ל!!!

את הותמ"ל יש לנטרל באופן ארצי גורף כך שלא יביא למפגעים חברתיים קשים בעתיד! זהו אינטרס משותף ואפשר אף לומר לאומי!

גלילה לראש העמוד